FIMER Ceo’su Filippo Carzaniga Sorularımızı Yanıtladı

FIMER-Filippo Carzaniga / Röportaj: Cemre Uçar

FIMER Ceo’su Filippo Carzaniga, merak edilen FIMER-ABB süreci hakkındaki sorularımızı yanıtladı. ABB markasıyla olan geçiş faaliyetleri, FIMER’in gelecek yatırımları, Türkiye ve dünyadaki güneş enerjisi pazarının son durumunu konuştuğumuz Carzaniga, Ar-Ge yatırımlarının ve Türkiye’nin enerji piyasasındaki kilit rolünün altını çizdi.

1. Bir üretici olarak küresel güneş enerjisi yatırımlarını nasıl görüyorsunuz ve önümüzdeki beş yıl için FIMER’in vizyonu nedir? Genel olarak küresel yenilenebilir enerji gelişimini nasıl değerlendiriyorsunuz ?

Elbette, küresel güneş pazarı büyüyor, tüm küresel analizler ve iç değerlendirmelerimiz bu olumlu büyümeyi çok açık bir şekilde ortaya koyuyor. Stratejimize ve incelememize göre gelecekte yatırımlar, dağıtık enerji çözümlerine çok daha fazla odaklanıyor olacak. Örneğin, yeni pazar eğilimleri nedeniyle akıllı şehirler daha merkezi olmayan üretimlere ihtiyaç duyuyor. Ayrıca EV pazarı, elektrikli araçlar için son 3-4 yıla kıyasla çok daha fazla dağıtık enerji getiriyor ve kurumların büyük çoğunluğu bu yatırımları planlıyor. Bu nedenle küresel pazar, muhtemelen gelecekte, büyük santrallere değil dağıtık enerji teknolojilerine yatırım yapacak. ABB’nin solar bölümünü satın almaya karar vermemizin nedenlerinden biri de budur. Gelecek için dijital teknolojiler, yapay zeka, ürün minyatürizasyonu gibi ana teknolojilere yatırım yapmak zorunda olduğumuzu düşünüyoruz. Biz de pazarda daha güçlü bir pozisyon almak için bu yeni teknolojilere yatırım yapıyoruz.

2. Güneş enerjisi pazarında ne gibi zorluklar olduğunu düşünüyorsunuz ve tüm paydaşlarınıza temel mesajınız nedir?

Yapmamız gereken teknoloji ve Ar-Ge yatırımlarımızı daha da artırmak, çünkü kesinlikle pazar lideri olmak istiyoruz. Bu nedenle paydaşlarımız pazarlama ve iletişime verdiğimiz önemin yanı sıra Ar-Ge yatırımlarımızın artacağını bilmelidir. Ayrıca Ar-Ge’ye ve yeni teknolojilere yapacağımız güçlü yatırım, ürün portföyümüzün büyük ölçüde gelişmiş olduğu algısı gerçeğini sağlamlaştıracaktır.

3. Güneş enerjisi sektöründe büyümek için motivasyonunuz nedir ?

Güneş pazarında büyümek bir olasılık ya da bir şans değildir. Bu bir zorunluluktur! Çünkü pazar, rekabetçi ve küresel mevcudiyet, güçlü teknolojik bağlılıkla birlikte rekabet edebilirliğe ihtiyaç duyuyor. Müşterinizin ihtiyaçlarını global olarak tüm segmentlerde sunmalısınız yani büyük olmalısınız. Pazarın gerektirdiği büyük yatırımlar nedeniyle bu sektörde yatırımlarını doğru zamanda ve ölçekte yapmayan şirketler zarar görecek. Şuan pazar rekabetçi, ancak gelecekte daha da rekabetçi olacak ve rekabet sadece fiyat düzeyinde değil, aynı zamanda teknoloji seviyesinde de gerçekleşecek. Ayrıca, faaliyetlerinizde esnekliği ve hızı korumanız gerekir. Bu yüzden büyümemiz gerekiyor ve bu satınalma, bizler için çok büyük bir adım.

4. ABB solar bölümüne yatırım yapma ana nedenlerinizden bahsedebilir misiniz ? Neden ABB ?

ABB’ye yatırım yapmaya karar verdik çünkü ABB, güneş piyasasında temel olan bazı özelliklere sahip: Büyüklük, tamamlayıcı ürün yelpazesi (esas olarak string ve merkezi çözümleri) ve küresel mevcudiyet üzerine odaklanıyor. Bunlar aradığımız ana noktalardı. FIMER tarafında ise, yeni yapıyı başarılı kılarak pazara getirebileceğimiz faydaları “hız”, işletmeye ve esnekliğe “odaklanma” olarak sıralayabiliriz.

5. ABB solar iş bölümünün FIMER’e geçiş programı önümüzdeki günlerde nasıl şekillenecek ?

Bildiğiniz gibi, anlaşmayı imzaladık ve duyuruyu Temmuz ayında yaptık ve şimdi ara dönemdeyiz. Bu dönemde ABB ile her iki taraftaki tüm entegrasyon faaliyetlerini yürütüyoruz. Şirket 27 Ülkede varlığını sürdürüyor, bu yüzden neredeyse tüm dünyayı kapsayacağız ve tüm bu varlıkların ABB tarafından belirlenmesi gerekiyor. Örneğin, Türkiye’de yerel birim ABB Türkiye olarak kurulmuştu, bu nedenle solar iş kolunu ABB’nin biçimlendirip, FIMER’e aktarmaları gerekmekte. Duyulduğu gibi ilk çeyrekte işkolunu devralmak için sürecin tamamlanması üzerinde çalışıyoruz.

6. Aktif olduğunuz ve güneş dışındaki ürün ve çözümler sunduğunuz diğer segmentler nelerdir?

FIMER, aslında üç farklı iş kolunda yer alıyor. En eski olanı endüstriyel kaynak, ikincisi ve en büyüğü bugün işimizin %84’ünü temsil eden güneş, üçüncüsü ise e-mobilite’dir. 2017’nin sonunda e-mobilite iş kolunu açtık ve 2018’in başından beri inanılmaz bir oranla büyüyor. Geleceği e-mobilitede görüyoruz ve özellikle güneş sistemleriyle çok iyi bir entegrasyon içinde olduğunu görüyoruz.

7. Mevcut portföyünüzle birlikte çok geniş bir solar invertör portföyüne sahip olacaksınız. Dinamik güneş pazarında mevcut ABB, FIMER Solar invertör ürün yelpazesi ve yeni Ar-Ge yatırımları için planlarınız nelerdir?

Tabii ki bugün mevcut olan tüm ürün yelpazesini korumaya devam edeceğiz çünkü dediğim gibi bunlar tamamlayıcı. ABB portföyü ile FIMER portföyü arasında çakışma bulunmamaktadır. Her iki portföyü de entegre edebiliyoruz çünkü tüm pazar segmentlerini kapsıyoruz. Satınalmalar sayesinde FIMER, 2020’de piyasadaki en geniş ürün yelpazesine sahip olacak. Konut ve ticari segmenti string invertör ile saha segmentini de merkezi invertörler ile kaplayacağız. Dediğim gibi Ar-Ge için üç farklı alana yatırım yapıyoruz:
1) Ürün minyatürizasyonuna
2) Dijital teknolojilere
3) Yapay zekaya, çünkü piyasanın geleceği dijitalleşme olacak.

8. ABB markası ne kadar süre daha kalacak? Öte yandan, Türkiye’de bazen maliyet odaklı müşteriler için, çok rekabetçi ve agresif fiyatlar verilebiliyor. Bu konuda rekabet stratejiniz ne olacak ?

ABB markası önümüzdeki üç yıl boyunca kullanılabilecek. Çünkü özellikle müşteri tarafı için yavaş geçişin faydalı olduğuna inanıyoruz. Ayrıca FIMER markasını tanıtmak veya FIMER markasının şu anda faaliyet göstermediğimiz pazar segmentlerine olan bilinirliğini arttırmak için bu dönemde pazarlama ve iletişime çok daha fazla yatırım yapacağız.

9. Üretim yerleri ve Ar-Ge merkezleri nerede olacak?

İtalya ve Hindistan’daki mevcut tüm üretim tesislerimizi koruyacağız. Vimercate’de (IT) ‘e-mobilite’, ‘iç mekan merkezi invertör’ ve ‘sistem entegrasyonu’ üzerine odaklanacağız. Valdarno (IT) ‘string çözümlerin merkezi olmaya devam edecek. Bununla birlikte Hindistan’daki tesisimiz dış mekan merkezi çözümlerine odaklanacaktır. İtalya ve Finlandiya’daki Ar-ge merkezlerimizi koruyacağız ve Avrupa’nın en güçlü Solar Ar-Ge merkezleri haline getireceğiz.

10. Mevcut ABB invertörlerinin garantisine ne olacak?

FIMER, ABB’nin müşterilerine verdiği tüm yükümlülükleri ve garantileri yerine getirmeye devam edecektir. Bu konu çok önemli. Müşteri üzerindeki etkisi sıfır olacaktır.

11. Türkiye’deki güneş enerjisi pazarı hakkında ne düşünüyorsunuz?

Türkiye kesinlikle en hızlı büyüyen pazarlardan birisi ve enerji talebi de artıyor. Türkiye ana odak ülkelerimizden biridir. Ayrıca, Türkiye’nin güneş enerjisi için çevresel koşul anlamında mükemmel bir alanda yer aldığını da göz önünde bulundurmalıyız. Dolayısıyla Türkiye’nin potansiyelinin büyük olduğunu düşünüyoruz. 2018’de muhtemelen ülkenin karşı karşıya kalmış olduğu finansal zorluklar nedeniyle pazarın doğru bir şekilde performans göstermediğini de düşünmeliyiz ancak 2020’de tekrar büyümesini bekliyoruz. Son aylarda yayınlanacağı duyurulan YEKA ihalesinin de bu büyümeye yardımcı olacağını düşünüyoruz.

12. Türkiye’deki mevcut ABB güneş enerjisi işkoluna ne olacak ?

Türkiye kilit pazar olduğundan varlığı önemli. Mevcut faaliyetler devam edecek, Türkiye ABB Solar’ın yerel ekibi sayesinde de en güçlü oyunculardan biri olduğunu unutmamalıyız. Bu nedenle tüm ekip bizimle kalacak.

13. Türk ekibi ile tanıştınız mı ?

Onlarla tanıştık ve FIMER’i tanıttık. Şu an için anti-trust kurallarına göre hareket ediyoruz, bu nedenle pazar payı ve müşteriler hakkında konuşamayız, ancak onlara gelecek stratejimizi açıkladık.

14. Sektörümüzde marka bilinirliği büyük önem taşımaktadır. Müşteriler bazen fiyatlara bile bakmadan, en tanınmış olanı seçme eğilimindeler ve ABB genellikle bu konuda öne çıkmaktadır. ABB sanayicilerle çalışıyor ve aşina olmadıkları bir marka ile çalışmaya teşvik edilmiş olacaklar. Bu nedenden ötürü pazar payınızın azalma riski hakkında ne düşünüyorsunuz ? Sizce herhangi bir risk var mı ?

Belirli bir risk görmüyoruz. Ayrıca ABB markasını koruyacağımızı, bu nedenle geçişin yavaş ve pürüzsüz olacağını, müşteriler için değişiklik olmayacağını ve ürünün halihazırda aynı olacağını düşünün. Yükümlülükleri ve hakları garanti edeceğiz. Yerel yönetim ve ekip ile süreklilik sağlanacaktır. Esneklik, hız ve güneş enerjisine odaklanacağız.

15. Öyleyse FIMER hakkında daha fazla şey duyacaklarını ve bu markayı da seveceklerini söyleyebilir miyiz ?

Kesinlikle, marka bilinirliğini artırmak için iletişim ve pazarlamaya daha fazla yatırım yapacağız.

16. ABB, Türkiye’nin lider invertör tedarikçisi ve çok güçlü bir yerel satış/servis organizasyonuna sahip. Türkiye’de yerel mevcudiyet, organizasyon ve faaliyetler konusunda planınız nedir?

Türkiye’deki ABB Solar ekibi, müşterilerinin de takdiri ile kurulu güç bakımından harika bir iş çıkarıyor. Bu nedenle ekibi koruyacağız, Türkiye grubunu genişletmek ve müşterilerimize süreklilik kazandırmak için daha da fazla yatırım yapacağız. Bugün ABB Solar’ı Türkiye’de temsil eden ekip, yakında FIMER’i temsil edecek. Müşterilerimiz, işini layıkıyla yapan aynı kişilerle çalışma fırsatına devam ediyor olacaklar.