REC Market Meeting 2019, Piyasaların Yenilenebilirlerin Büyümesindeki Rolüne Odaklandı

Yeşil elektrik sertifikaları olarak da bilinen elektrik takip sertifikalarını kullanan piyasa aktörleri 2019 yılında 12-13 Mart’ta, Amsterdam’da bir araya geldi. Bu yıl 400 katılımcının geldiği konferansa ilgi yüksek olduğu için kayıtlar erken kapatıldı. Konferansın destekçilerinden EKOenerji eko-etiketi, 11 Mart’ta gerçekleşen konferans öncesi seansta sertifikaların kullanımıyla alakalı tanıtıcı bir oturum düzenledi. Steven Vanholme’nin moderatörlüğünü üstlendiği seansın soru-cevap bölümüne aktif katılım gerçekleşti.

REC Market Meeting programında dünyanın farklı bölgelerindeki piyasaların durumunu açıklayan oturumlar yer aldı. Brexit sonrası İngiltere, Latin Amerika ve tüketicilerin piyasalara etkisinin yanısıra Enerji Satın Alım Anlaşmaları (PPA), piyasada risk yönetimi, devlet desteği olmaksızın gerçekleşen yenilenebilir elektrik yatırımları gibi konulara da odaklanan seanslar düzenlendi.

Global yenilenebilir elektrik piyasasının değerlendirildiği ve ulusal Avrupa piyasalarındaki son gelişmelerin paylaşıldığı konferansa bu yıl Japonya, Tayland, Singapur ve Rusya gibi ülkelerden de katılım gerçekleşti. Kolombiya’dan Oscar Fernandez, Şili’den Maria de la Cruz ve Brezilya’dan Fernando Lopes Latin Amerika’daki I-REC sertifikaları piyasası hakkında bilgi verdi.

CDP Hindistan ofisinden Shailesh Telang, RE-Source platformundan Bruce Douglas ve Avrupa Komisyonu’ndan Henrik Dam de konuşmacılar arasındaydı.

Organizatör RECS International’dan Jared Braslawsky, konferansa artan ilginin güzel bir gelişme olduğunu fakat son haftada kayıt yaptırmak isteyen 40’a yakın kişinin ne yazık ki geri çevrildiğini belirtti. EKOenerji ve RECS International, yenilenebilir elektrik piyasalarındaki gelişmeleri takip etmeye devam ediyor.

2020 yılında REC Market Meeting 10. kez gerçekleşecek. EKOenerji, ufak bir grup elektrik tedarikçisiyle başlayan bilgi paylaşma ağının büyümesinden memnuniyet duyuyor ve önümüzdeki yıl da konferansın destekçilerinden olmayı hedefliyor.