Şişecam Cam Ambalaj 2019 Yılına Yatırımla Giriyor

Şişecam Topluluğu Cam Ambalaj Grubu Türkiye Başkanı Abdullah Kılınç, 2019 yılında Mersin fabrikasında hayata geçirecekleri dördüncü fırın için 18,2 milyon dolarlık yatırım yapacaklarını söyledi. Kılınç, bu yatırım ile birlikte Şişecam Cam Ambalaj’ın Türkiye’deki yıllık üretim kapasitesinin 1,3 milyon tona ulaşacağını söyledi.

Yatırımlarıyla ülke ekonomisine katkı sağlamayı ve tüm paydaşları için değer yaratmayı karar süreçlerinin merkezine koyduklarını belirten Kılınç, yatırımlarına devam ettiklerini söyledi. Dünya Gıda Dergisine konuşan Kılınç, “2017 yılı ortalarında Mersin Cam Ambalaj Fabrikası’nda 33 milyon dolarlık yatırımla gerçekleştirdiği kapasite artırımı sonrasında bu yıl da Eskişehir fabrikasında 66 milyon dolarlık yatırımla devreye aldığı dördüncü fırınıyla Türkiye’deki üretim kapasitesini 1,2 milyon ton seviyesine çıkarmıştır” diye konuştu.

Son yıllarda dinamik bir değişim sergileyen Türkiye cam ambalaj pazarında oyuncu ve kapasite artışı ile birlikte rekabetin de hızlandığını ve ithalatın azaldığını belirten Kılınç, sözlerine şöyle devam etti: “Önümüzdeki dönemde de rekabetin etkisini hızla hissettirdiği Türkiye cam ambalaj pazarında “operasyonel mükemmelliğin” getirdiği rekabetçi maliyet yapısı ile değer yaratılması ve Endüstri 4.0 uygulamaları çerçevesinde “yüksek otomasyon” ile “akıllı fabrikaların” oluşturulması Şişecam Cam Ambalaj’ın ana odak alanlarını oluşturacaktır.”