Solar İstanbul 2020 Konferans Programı Belli Oldu

11-13 Mart 2020 tarihlerinde İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek Solar İstanbul, fuara paralel olarak düzenlenecek çeşitli oturumlarda alanında uzman isimlerin katılımıyla 3 gün boyunca sürecek olan konferanslara ev sahipliği yapıyor.

İşte Solar İstanbul 2020 konferans programının öne çıkan başlıkları:

Güneş Enerjisi Sektörü Değer Zincirinde Kadın

Uluslararası raporlara göre, kadınların çoğu enerji sektöründe çalışmaktan memnun fakat sektörde daha fazla kadın lider görmek istiyor. Ayrıca her iki kadın çalışandan biri, kadın olmanın sektördeki kariyer yolculuğunda bir dezavantaj oluşturduğunu düşünüyor. Kadınlara enerji sektöründe daha fazla istihdam sağlanması ve bu istihdamın uzun soluklu olması yönünde atılması gereken adımlar Solar İstanbul’da tartışılacak.

Güneş Enerjisi ve Elektrikli Ulaşım

Dünya çapında batarya maliyetlerindeki düşüş ve elektrikli araçlara uygulanan vergi indirimleri gibi etmenler sayesinde elektrikli araç sahipliğinde son yıllarda büyük bir artış gözlemlendi. 2017 yılında yollardaki elektrikli araç sayısı 2 milyon civarı iken, 2030 yılında dünya çapında 125 milyon elektrikli aracın kullanımda olması bekleniyor. Türkiye’de de beş büyük şirketin bir araya gelerek oluşturduğu konsorsiyum, yerli elektrikli otomobil üretmeyi amaçlamakta ve söz konusu otomobili 2021 yılına kadar satışa sürmeyi öngörüyor.

Yapay Zeka ve Güneş Sektörü

Dijital dönüşümün tüm dünyada hızla yayılması, insanların bağlantılarının günden güne artmasını ve bilgilerin daha erişilebilir olmasını sağladı. 2020 yılına kadar 26 milyar cihazın IoT destekli olacağı öngörülüyor. Bu sistemlerin sektörün her alanında müşteri yönetimini, iş yapış şekillerini ve operasyonel süreçleri etkilemesi beklenmekte. Elektrik tedarikçilerinin de gelecekteki tüketici isteklerini öngörerek dijitalleşme ve IoT hedeflerini doğru koyması, daha rekabetçi bir yapıya ulaşmalarının önünü açacak. GESler için çeşitli dijital platformların detayları ile birlikte tartışılacağı bu panelde günümüzün ve geleceğin yazılım teknikleri tartışılacak.

Tüm bu başlıkların yanı sıra güneş enerjisi sektörünün finansal ve hukuki açılardan ele alınacağı oturumlar, güneş enerjisi ve hibrit uygulamalar, elektrik depolama ve elektrikli ulaşım da, Solar İstanbul gündeminde yer alacak başlıklar arasında.

Solar İstanbul hakkında daha fazla bilgi almak için info@solaristanbul.com.tr adresinden iletişime geçebilirsiniz.