Solarlog ve Çataklı Enerji’den Yeni Eğitim Projesi: Binalarda Enerji Yönetim Sistemleri

Artık alıştığımız Güneş Enerjisi Sistemleri geride kaldı, ülkemizin enerji arz güvenliğinin ve verimliliğinin sağlanması, enerji kaynaklarında çeşitliliğin ve yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımının arttırılması, elektrik üretimi, iletimi, dağıtımı ve kullanımında kayıpların azaltılması, ekonomik, sosyal kalkınma için tüm çalışmalar artık Smart Grid ile Enerji Yönetiminde.

Solarlog öncülüğü ile, Çataklı Enerji, Simya Enerji ve Deutsche Gesellschaft für Sonnenenergie e.V. LV BB iş birliği ile  ’Binalarda Enerji Yönetim Sistemleri’ projesi başladı.

Alman Ticaret Bakanlığına bağlı BMZ Developpp kapsamında desteklenen bu proje 4 etaptan oluşuyor.

Üniversitelerde mühendislik ve mimarlık fakültelerinde görevli olan öğretim görevlilerine 3 günlük eğitmen eğitimleri verilmesini içeren eğitim programı projenin birinci etabıdır.

Eğitimin içeriği Fotovoltaik ile üretilen elektrik binalarda ‘’Nasıl tasarlanır ve yönetilir’’. Gelecekte artık sadece üretmek ( Panelleri çatıya takmak ) yeterli olmayacak. Gittikçe ‘SG Ready’ olan ısı pompaları, klimalar vb. iklimlendirme çözümlerinin de  kullanıldığı  cihazlar üretiliyor. Bir enerji yönetim sistemi entegre ederek ne zaman hangi tüketici ne kadar çalıştırılacak şartlarını programlayarak, üretilen enerjiyi verimli kullanmak standart olacak. Enerji Sistemleri Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Elektronik-Elektrik Mühendisliği ve Mimarlık Fakülteleri  birleşerek bu sistemlerin AR-GE sini, tasarımı, uygulamasını ve sonra teknik servis hizmetini verecek gençleri yetiştirmesi gerekiyor.

Ocak – Şubat 2019 ‘da başlayan 1. Etabını İzmir’de Yaşar Üniversitesi, İstanbul’da Marmara Üniversitesi ve Antalya’da Akdeniz Üniversiteleri’nin ev sahipliği yaptığı eğitmen eğitimleri gerçekleştirilip katılımcıları sertifikalandırmıştır.

2.etabı Eğitimlere katılan akademisyenlerin 2019 yılı içerisinde  kendi üniversitelerinde öğrencilerine verecekleri eğitimlerle devam edecektir. 3. Etapta TESİDER üyesi olan tesisatçılara SOLARLOG ile uygulamalı eğitimler düzenlenerek kurulum ve programlanma öğretilecek. 4. Etapta herkese açık olan eğitimler  TESİ-DER, Çataklı Enerji ve Simya Enerji tarafından verilecek aylık eğitimlerle tamamlanacaktır. Eğitimlere katılmak isteyenler www.enerji-turkiye.com dan kayıtlarını yaptırabilir.