NE KADAR ELEKTRİK ÜRETEBİLİRİZ

Genel olarak, 3kw veya 4kw güneş paneli dizisi, dört veya beş kişilik bir aileyi içeren bir eve güç sağlamak için yeterli enerji üretebilir. 4kw’lik bir sistem, ortalama olarak yılda yaklaşık 3.400kwh elektrik üretecektir. Bu enerjininde, şunları sağlamanın yeterli olduğunu görebiliriz:
-4.857 saat çamaşır makinesi
-97.143 saat buzdolabı
-1880 saat su ısıtıcısı
-1.417 saat fırın

Elbette, her güneş paneli dizisi farklıdır ve bu nedenle, sizin güneş panelinizin tam olarak ne kadar enerji üreteceğini belirlemek zor olabilir. Ortalama, genel olarak kullanılan güneş paneli sistemi için;
Evsel sistemler, boyut olarak 1 kilovat (kW) ila 5 kW arasında değişme eğilimindedir.
1kw’lık bir sistem yılda yaklaşık 850kw, yılda 2kw’lik bir sistem 1.700kw ve yılda 5kw’lik bir sistem 4.500kw üretebilir.

Güneş panellerinizin eviniz için ne kadar elektrik üretebileceğini belirleyen aslında dört ana faktör vardır. Bunlar aşağıdaki gibidir:
Boyut. Bu, en önemli faktördür, çünkü sistem ne kadar büyükse, o kadar fazla elektrik üretecektir. Tipik bir kuruluma bakıyorsanız, bu 3.5kw’lık bir sistemdir ve bu yaklaşık 12 paneldir. Alternatif olarak, 1kw yerel sistem muhtemelen sadece 2 panel olacaktır.
Yön. Çatınızın baktığı yön ve açıları çok önemlidir. Optimum performans seviyeleri ve verimlilik için, panelleriniz 35 derecelik bir açıyla güneye bakmalıdır.
Güneş panellerinin kurulu olduğu çatınızın alanı gün boyu gölgede kalmamalıdır. Panellerin gün boyu güneş ışığında kalmasına izin vermek, üretebileceğiniz elektrik miktarını artıracaktır.
Mevsimler. Yılın zamanının da verimlilik ve enerji üretimi üzerinde etkisi olabilir. Yaz aylarında, gün ışığı daha uzun saatler olduğundan çok daha fazla güç üretebilirsiniz.
Örnek verecek olursak;

1kWp güneş enerjisi kapasitesi ile Moskova’da Ocak ayında 27 kWh, Şubat ayında 56kWh, Haziran ayında 132 kWh, Aralık ayında 13 kWh olmak üzere yıllık toplam 1012 kWh elektrik enerjisi üretilebilir.
Güneş enerjisi konusunda dünya ortalamasına bakılırsa, en verimli yerlerden biri olarak Riyad söylenebilir. 1kWp güneş enerjisi kapasitesi ile Riyad’da Ocak ayında 141 kWh, Şubat ayında 138 kWh Haziran ayında 146 kWh, Aralıkta ise 141 kWh olmak üzere yıllık toplam 1770 kWh elektrik enerjisi üretimi potansiyeli bulunmaktadır.
Başkent Ankara’da kuracağımız santral Ocak ayında 72 kWh, Şubat ayında 89 kWh, Haziran ayında 149 kWh ve Aralık ayında 68 kWh olmak üzere yıllık toplam 1452 kWh elektrik enerjisi üretme potansiyeline sahiptir.