NEDEN GÜNEŞ ENERJİSİ

Sınırsız
Guneş’in iki buçuk milyar yıl daha ömrü vardır, dolayısıyla dünyada medeniyet olduğu sürece güneş de uzun süre daha yanımızda olacak.

Temiz
Yenilenebilir ve karbondioksit emisyonu azdır.

İstihdam
Yerel zenginlik ve istihdam üretir. Ulusal ekonomimize güneş enerjisi ile yardım edilebilir. Solar sektörü IRENA’nın 2019’da yayınladığı rapora göre 3.605.000 işçi ile dünyanın en çok iş yaratan sektörüdür. Bu, kalifiye işçiler için ek işler yaratır ve sonuç olarak ekonominin büyümesini sağlar

Dağıtık
Bir adet güneş paneliyle bir kampa çıktığınızda elektriğinizi kendiniz üretebilirsiniz ya da tüm şehrin elektriğini 1 GW’a kadar üretebiliyorsunuz.

Üretilebilir
Kablo ve güneş panellerinin bir bölümü hallihazırda yerel olarak üretilebilmekte ve bu imkan gitgide artmaktadır.

Ucuz
Fotovoltaik sistemlerin ilk yatırım/kuruluş maliyetleri de günümüzde yatırımcılar açısından çok olumlu gelişmeler göstermekte ve ucuzlamaktadır. İşletme maliyetinin düşük olması ve teknolojisi sürekli geliştiği için en ucuz elektrik uretimi güneş enerjsidir. 10 yıl once en pahalıydı fakat son iki yıldaki yarışmalara baktığımızda son derece düşük fiyatlar görmeye başladık.

Demokratik
Güneş enerjisi sadece birkaç ülkenin menşeinde olan bir kaynak değil herkesin kullanımına açık ve boldur.

Teknoloji
50 yıldır hayatımızda olan güneş paneli, birçok diğer teknoloji geliştirilmesiyle belirli bir olgunluğa gelmektedir. Buna Perovskite teknolojisini örnek verebiliriz. Diğer geleneksel teknolojilerde durmuş olmasına ragmen güneşin daha önü açık.

Mutluluk
Her birey ve kurum kendi elektiğini üretebilmenin mutluluğunu yaşıyor. Kendi meyvenizi, sebzenizi üretir gibi enerjinizi üretebiliyorsunuz.