GÜNEŞ PANELLERİNDE KALİTE

Yenilenebilen enerji kaynakları arasında özel firma ve dünya ülkelerinin en çok kullandığı enerji kaynağı güneş enerjisidir. Yapılan tüm çalışma ve ölçümler neticesinde bitmek bilmek bilmeyen bir kaynağa sahip olduğu düşünülen güneş artık alternatif enerji kaynağı olarak kullanılmaktadır. İçinde bulunduğumuz dünyada yaşamını sürdüren insanların firmalar gibi bireysel ihtiyaçlarının artmasından dolayı ısınma, elektrik ve diğer gereksinimler için güneşin sağladığı enerjiyi dönüştürebilecek sistemler kullanılmaktadır.

Ticari amaçlar doğrultusunda ihtiyaç duydukları enerji ihtiyacını güneş enerji sistemleriyle karşılamak isteyen firma ve işletmeler kadar artık bireysel kullanıcılarda tercih etmektedir. Kaliteli bir güneş paneli sistemi isteyen bireylerin dikkat etmesi gereken birtakım hususlar bulunmaktadır. Bunlar: Verimlilik, Fiyat ve Garanti’dir.

Güneş Paneli Verimliliği

Bazı paneller diğerlerinden daha yüksek bir verime sahiptir yani daha küçük bir alanda daha fazla elektrik üretir. Eğer küçük bir çatınız varsa ve elinizdeki alandan maksimumu almak istiyorsanız o zaman en yüksek verimliliğe sahip panelleri tercih etmelisiniz. Eğer ihtiyacınız kadar ya da daha büyük bir alana sahipseniz o zaman daha düşük verimliliğe sahip modellere yönelebilirsiniz.

Fiyat

Bu faktöre en basit noktadan bakarsak; sistem ne kadar ucuza mal olursa, yatırımınız o kadar kısa sürede geri dönüş sağlar. Ancak bu değerlendirmede bazı koşullarda daha yüksek verimliliğe sahip paneller gerçekleştirdikleri üretimle geri ödeme süresini azaltmakta ve bu denklemi bozabilmektedir.

Garanti

Garantide 2 ayrı noktaya dikkat edilmesi gerekir: Ürün garantisi panellere ve sisteme ne kadar süre ile garanti verildiğini belirtir. Performans garantisi ise ömrü boyunca yada belli bir süre boyunca göstereceği üretim performansı ile ilgili verilen garantidir. Her ikiside ne kadar yüksekse o kadar iyidir.