19-GÜNEŞ PANELLERİNİN TEMİZLİĞİ

Panellerinizden mümkün olan en iyi performansı almak istiyorsanız, güneş paneli temizliği mutlak bir zorunluluktur. En yaygın olarak, bir paneldeki güneş pilleri, koruyucu amaçlarla bir cam kaplama ile kaplanacaktır. Bu kaplama ne kadar kirlenirse, güneş paneli o kadar az verimli olacaktır.
Güneş panelinizdeki verimlilik düşüşüne birkaç faktör neden olabilir. Panellerin yüzeyi kirlilik, trafik tozu ve hatta kuş pisliği tarafından engellenirse, bu, hücrelere ulaşan ışığın önlenmesi nedeniyle verimde düşüşe neden olabilir. Güneş panellerinizin üreteceği elektrik miktarını etkileyebilecek birçok faktör olsa da, kirli güneş panelleri en büyüğü ve aynı zamanda düzeltmesi en kolay olanı olabilir. Güneş panellerinizi de düzenli olarak incelemek her zaman iyidir, bu da ilk etapta sorunların ortaya çıkmasını önlemeye yardımcı olabilir.
Güneş panellerinizin temizlenmesi gerekip gerekmediğini kontrol etmek basittir.
Fiziksel inceleme yaparak Güneş panelleriniz, özellikle hava koşullarının elverişsiz olduğu veya önemli düzeyde toz bulunan alanlarda düzenli olarak kontrol edebilirsiniz.

Güneş paneli sisteminizi kontrol ettikten (ve oldukça kirli olduğunu keşfettikten) sonra, iki yöntem ile temizleyebilirsiniz.

1-Kendin temizlemek, İlk ve belki de en bariz seçenek, panelleri kendiniz temizlemektir. Her panelin yüzeyi, evinizin çevresinde bulacağınız sıradan ürünlerle oldukça kolay bir şekilde temizlenebilir. Örneğin, ılık su ve bulaşık sabunu, zamanla oluşan kiri temizleyecektir. Zor olan tek şey panellere güvenli bir şekilde ulaşmaktır. Bunu yapabilirseniz, o zaman mükemmel, ancak değilse, ikinci seçenek daha iyi bir yol olabilir.

2-Profesyonel bir hizmet alın, Profesyonel bir temizlik hizmeti alırsanız eğer, herhangi bir kaza durumunda sigortalı olduğunuzdan emin olmalısınız.
Daha büyük ticari çatı sistemi için, güneş panelleri optimum seviyelerde performans göstermezse finansal kayıplar daha büyüktür. Bununla birlikte, özellikle çok sık olma eğiliminde olmadığı için, panellerin yıkanma maliyetini garanti etmek yine de yeterlidir.
Güneş panellerinizi yıkamak ve düzenlemek için bir temizlik şirketine yatırım yaparsanız, yatırımınızın geri dönüşü olmaz. Dolayısıyla, temizleme maliyeti, üretilen sonuçlardan daha fazla olma eğilimindedir.