TURSEFF

Türkiye Sürdürülebilir Enerji Finansman Programı (TurSEFF) kamu ve özel sektör tarafından uygulanacak Sürdürülebilir Enerji ve Kaynak Verimliliği yatırımları için finansman sağlamak üzere oluşturulmuş bir programdır.

Proje Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) tarafından geliştirilmiştir ve 2010 yılından bu yana Avrupa Birliği (AB) tarafından desteklenmektedir. TurSEFF bugüne kadar 1500’den fazla projeye 640 milyon EUR değerinde finansman sağladı ve 525 MW yenilenebilir enerji gücü kurulmasını destekledi. Üretilen temiz enerji ile her yıl 835 bin konutun tüketimi karşılanıyor ve 926 bin otomobilin yol açtığı hava kirliliğine eş değer CO2 salımının önüne geçiliyor.

2017’de Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası tarafından TurSEFF’in yeni fazı daha kapsamlı bir şekilde başlatıldı;

-Su Verimliliği, Hammadde Verimliliği ve Atık Yönetimi yatırımları eklendi.
-Uygun faydalanıcılar kategorisine “Kamu Kurumları” da katıldı.
-Kredi haricinde leasing seçeneği de kullanıma sunuldu.

TurSEFF III’te sağlanacak olan toplam finansman miktarı 400 milyon €’dur. Yerli ve yabancı uzmanlardan oluşan bir ekip, yatırımcıların Sürdürülebilir Enerji ve Kaynak Verimliliği projelerini belirlemelerine ve geliştirmelerine yardımcı olmakta ve TurSEFF kapsamında başarılı kredi veya leasing başvuruları hazırlamak için destek sağlamaktadır. Sağlanan bu teknik destek ücretsiz olup Avrupa Birliği tarafından finanse edilmektedir. TurSEFF programı, Stantec tarafından yönetilen bir konsorsiyum tarafından uygulanmaktadır.

DOKÜMANLAR


İLETİŞİM

Selen İnal
+90 542 625 0473
selen.inal@turseff.org
İstanbul

GÜNCEL NOT

Intersolar 2021’de sizleri standımıza bekliyoruz.

HABERLER
No posts found.