11-ÇELİK KULE ÜRETİM SÜRECİ

Kule, rüzgar türbinlerinde nacelle ve rotoru taşıyan bir rüzgar türbininin en önemli bileşenlerinden biridir. Sebebi ise kule üretiminde yapılan hata, rüzgar türbini devreye alındığı zaman türbinin devrilmesine yol açabilmektedir.

1.Plakaların Kumlanması: Plakanın üretim esnasında veya üretici firmadan fabrikaya gelesiye kadar oluşan paslanma ve yüzey hatalarının tespitinin sağlanması amacıyla yapılır.

2.Kesim ve Kaynak Ağzı Açma: Kumlamadan çıkan plaka boyutsal kesim makinasında istenen ölçülerde en boy olarak kesilir ve işlem sonunda kalite kontrol tarafından boyutsal kontrolleri yapılır. Bundan sonraki aşama halkaların birbirine kaynatılabilmesi için kenarlarına kaynak ağzı açılması işlemidir. Bu işlem ısıl termal kesim yöntemleri veya mekanik yöntemler ile yapılabilmektedir.

3.Büküm: Kaynak ağzı tamamlanan plakalar artık halka haline gelmeye hazırdır. Bunun için silindir büküm makinası kullanılır.

4.Boyuna Kaynak: Büküm işlemi tamamlandıktan sonra halkanın açılmaması için punta kaynağı ile kaynatılır.

5.Montaj: Bükülen parçalar artık montaja hazır. Bunun için özel çeviriciler üzerinde 2 tane halka arka arkaya getirilerek birleştirilir.

6.Çevresel kaynak: Bu kaynakları hem İçeriden hem de dışarıdan yapabiliriz. Kaynak işlemi kule üretiminin en önemli safhalarından biridir. Kaynak işlemleri kaynak mühendisleri tarafından hazırlanan yöntemlere göre yapılmaktadır.

7.YÜZEY KORUMA: Çeliklerin korozyona uğramasının engellenmesi demektir. Bunlardan ilki boya işlemlerine hazırlık yapılması 2.si boyama işlemi.

8.Kumlama + Boyama: Boyama öncesi çelik yüzeylerin temizlenmiş kumlama yöntemi ile yapılır. Yüzey hazırlandıktan sonra yüzey koruma altına alınmalıdır. Bu boyama yöntemi ile gerçekleşir.

9.İç Aksam Montajı: Platformlar, merdivenler, korkuluk, asansör, güç kabloları gibi ekipmanlardan oluşmaktadır. Boyanın kurumasının ardından uygun istasyonlarda bunların montajı yapılmaktadır.

Tüm bu işlemlerin ardında senctionlar stok sahasına yönlendirilir. Daha sonra müşterinin kontrolü ile bütün ürünlerin kabulü yapılır. Bundan sonra ürünler sevk edileceği güne kadar stoklanmak zorundadır. Sevkiyat günü geldiği zaman müşteri ve üretici firma tarafından yapılan anlaşma doğrultusunda senction’ların şantiyeye gönderilmesi sağlanır.

Kaynak: Windbaba-Karasal Rüzgar Türbinlerinin Çelik Kule Üretimi Dersi-Emre DEMİREL