35-DENİZ ÜSTÜ RÜZGAR TÜRBİN TEMELLERİ VE ÜRETİM TESİSİ

Günümüzde rüzgar enerjisine dayalı kurulu güç , küresel olarak GWEC Global Wind Report 2019 raporu’na göre 651 GW seviyesini geçmiş durumdadır. Bu kurulu gücün %95’i (621 GW) karasal, %5’i (29 GW) denizüstü türbinlerdir.

Denizüstü (offshore) türbin kulelerinin üretimi, karasal türbin kulelerinin üretimine çok benzemektedir fakat temel yapıları ve üretim yerleri gibi hususlarda farklılık göstermektedir. Bunun nedeni ise denizüstü türbinlerin kurulduğu sahalar denizin derinliklerinde kuruluyor olması ve zamanla su içerisinde kalan alan aşınmaya uğrayacağı için karasal türbinlerden bu anlamda farklılık göstermektedir.

Deniz üstü türbinlerin temelleri; sabit temel ve yüzer tip temel olmak üzere 2 ye ayrılır. Bu temeller arasında denizüstü türbinlerde yaygın olarak Tekil Kazık Temel kullanılır. Tekil kazıklar yaklaşık 300-400 ton ile 1200-1400 ton arasında ağırlığa, boyları 15-25 metre ile 60-70 metre arasında, gövde çapları 4.5-5.0 metre ile 7.5-8 metre arasında olabilir.

Tekil kazık temel kullanımının yaygın olma nedeni ise;
-Diğer temellere nazaran üretimi kolay ve imalat süresi daha kısa
-İmalat maliyetleri nispeten düşük
-Kurulumu daha kolay
-Diğer denizüstü platformlarda başarıyla kurulmuş olması gibi avantajları vardır.
Bu avantajların yanında derin sular için bu temelin çok uygun olmaması, kazıkların çakılması esnasında çıkan gürültü, sınırlı sayıda ekipman bulunması ve ekonomik ömürlerini tamamladıklarında sökme zorluğu gibi dezavantajları ile de karşılaşılmaktadır.

Denizüstü türbinlerin çelik aksamlarının taşınımı ve üretimi için tesis gereksinimleri;
-Denizüstü türbinlerin yükleme-boşaltma (deniz yolu tercih edilir) için tercihen deniz, nehir kıyısı rıhtım veya rıhtımı-iskelesi bulunmalı.
-Hammadde ve yarı mamullerin stoklanması için uygun büyüklükte stok alanına sahip olması gerekli.
-Kapalı üretim alanlarında hol genişlikleri ve tavan yükseklikleri üretilecek maddenin yüksekliğine ve genişliğine uygun olmalı.
-Bunlar bileşen olarak kapalı alanda üretilip açık sahada birleştirilmesi gerekli bu sebeple geniş bir açık montaj-imalat sahası bulunmalı.
-Bitmiş ürünlerin yüklenebilmesi için yüksek kapasiteli vinçler ve tercihen uygun taşıma ekipmanları bulunmalı.
Kaynak: Windbaba-Offshore Rüzgar Türbinlerinin Çelik Kule Üretimi-Ali Emre DEMİREL