46-İSTİHDAM

Rüzgar türbin üreticileri ve türbinleri için komponent üreticilerinin, rüzgar sektöründeki direk istihdam pastasının en büyük payını almaktadırlar (%59), direk istihdama ek olarak, rüzgar enerji sektörü aynı zamanda ilgili sektörlerde de dolaylı olarak istihdamı etkilemektedir. Rüzgar türbini üreticileri ve komponent üreticilerinde çalışanlar dışında geri kalan yüzde 41’lik payı, rüzgar santral proje geliştirme, montaj, inşaat ve nakliye, bakım ve işletme çalışanlar ile rüzgar enerji ile ilgili danışmanlık, finans, elektrik iletim ve dağıtım çalışanları oluşturmaktadır.

Dünya’da rüzgar enerjisinde istihdam 1,2 milyon kişi desteklemektedir. Nitelikli çalışan ihtiyacı günümüzde, rüzgar sektörü için ciddi bir ihtiyaç haline gelmiştir. Sektörün gelişim hızına kıyasla, eğitim programlarından mezun olanların sayısı artmadığında 2030 yılında Avrupa’da yaklaşık 15.000 kalifiye personel açığı olacağı tahmin edilmektedir.

Aşağıda rüzgar türbini üretimi, projelendirme, inşaat/montaj ve işletme/bakım’a kadar olan alt bölümleri gösterilmektedir. Burada Rüzgar santrali kurulum ve işletme aşamalarında %50 oranında rüzgar türbin üretimi, %33 türbin parça üretimi, %8 montaj ve kurulu MW başına %82.5 oranında da işletme ve bakım alanında istihdam sağlanmaktadır.

Yani rüzgar enerjisi alanında nitelikli personel arayışında ki artış önümüzdeki yıllarda da artmaya devam edecektir. Bu kapsam da WINDBABA olarak Türkiye’de bir ilke imza atıyor ve online eğitimlerimiz ile rüzgar enerjisi alanında sektörün çeşitli konularında tüm Türkiye’ye hizmet sunmaktayız. Bilgi paylaştıkça çoğalır mottosu ile sektörde uzun yıllar emek göstermiş eğitmenlerimiz ile online olarak birebir dersleri dinleme imkanı sağlamaktayız. Bu eğitimlerin sonunda, Yaşar Üniversitesi onaylı başarı sertifikası da almak mümkündür. İlerleyen dönemlerde gerçekleştireceğimiz network toplantısı gibi olanakları ile de kişilere network kazandırmaktadır.

Kaynak:
https://www.irena.org/benefits/Job-Creation
http://www.ruzgarsempozyumu.org/wp-content/uploads/2019/10/7a-05.pdf