20-KESTİRİMCİ BAKIMLAR

Türbinleri çalışma zamanlarında ani duruşların olmaması ve türbinin uzun yıllar sağlıklı çalışması için yapılması gereken çalışmalardır.

Kestirimci Bakım Yöntemleri:

-Borescope Analizleri (Dişli Kutusu ve Ana Rulman): Borescope bir kamera yardımıyla dişli kutularının rulmanlarını resimlememizi sağlar.

-Titreşim Analizi (Ana Rulman – Dişlikutusu – Generator): Makinalar çalışırken belirli frekanslarda titreşim oluştururlar. Her makinanın kendine özgü frekansı vardır. Anormal frekanslar bu yöntem ile tespit edilir.

-Termal Kamere İnceleme Yöntemi: Orta gerilim kablo bağlantıları, jeneratörler ve mekanik parçalarda oluşan ısı farklılığı ile hasarlar tespit edilir. Hasarlı parçalar daha fazla sürtünme yaratır ve daha fazla sıcaklık yayarlar. Hasar tespitleri bu ısı farkından kaynaklı yapılır.

-Yağ Analizi: Özellikle dişli kutularının sağlıklı çalışabilmesi için yağların uygun koşullarda ve fiziki özelliklerini kaybetmemiş olması gerekir. Dolayısıyla yağ numuneleri laboratuvar ortamında incelenip problem varsa bunların değiştirilmesi gerekir aksi taktirde dişli kutuları hasarlanır ve ciddi problemlere yol açar.

-Vibrasyon Analizleri: Ana yatak jeneratör rulmanları ve dişlikutusu anormalliklerinin tespitinde kullanılır. Rüzgar türbinleri dinamik ve bir çok hareket eden ekipmandan oluşmaktadır ve bu ekipmanların kendine özgü frekansları bulunmaktadır. Vibrasyon analizi testlerinde bu frekanslar gözlemlenir ve anormal frekanslarda scada yardımı ile uyarılar gönderilir.

-Kanat İncelemeri: Kanatlar rüzgar türbinleri için oldukça önemli ve verimliliğini etkileyen ekipmanlardır. Kanatların periyodik olarak kontrol edilmesi hasarların tespit edilmesi ve tamirlerinin de yapılması gerekmektedir. Bu kontroller iple erişim, yüksek çözünürlüklü kamera, kanat içi robot ile kanat içerisinin incelenmesi, ultrasonik test yardımı ile bağlantılarının incelenmesi ve dron ile kanat incelemelerinden oluşmaktadır. Bu incelemeler sonucu oluşturulan rapor yardımıyla gerekli tamirler yapılmaktadır.

-Kule ve Kule Bağlantı Elemanlarının İncelenmesi: Kule bağlantı elemanlarında ultrasonik test yardımıyla kaynak birleşim bölgeleri kontrol edilir ve bu bulgulara göre teknik olarak tamiri gerçekleşir. Ultrasonik testler yapılırken ses dalgaları ile malzeme içerisindeki düzensizlikler tespit edilir ve gerekli aksiyonlar alınır.

-Trafo İzolasyon Direnç Testleri: Bu testler meger yardımı ile meger dediğimiz sisteme suni olarak akım verilir burada birbirleri arasındaki izolasyon dirençlerini ölçmektedir. Trafolar için oldukça önemli ve özellikle ilk çalışması esnasında yapılması gerekli.

-Temel Koruma Sistemleri Ve Analizleri : Temeller rüzgar türbinlerinde dış ortama maruz kalan sistemlerdir. Dolayısıyla oldukjça iyi bir şekilde korunması gerekmektedir. Burada souplethana bazlı kaplama yardımı ile dış zeminin korunması, çatlakların oluşumunun önlemlenmesi , dış ortamdan izole edilmesi, temel numunelerinin teknik analizi yardımıyla kestirimci bakımlar yapılmaktadır.

Kaynak: Windbaba-Rüzgar Türbinlerinde Bakım ve Servis Yöntemleri-Nihat TONGUÇ