YBT Enerji, Hamal GES’i Kar Siperi İle Korumaya Aldı

YBT Enerji, Türkiye’nin sayılı “lisanslı” GES’lerinden biri olan yatırımı Hamal GES’i, yaptırdığı kar siperi ile, tipi ve rüzgârla taşınan kara karşı korumaya aldı.

Sivas’ın Kangal İlçesi’nin güneyinde, 1650 metre rakımlı düzlük bir yaylada kurulu olan Hamal GES’te, hakim rüzgarlar ile düzlükten süpürülerek sürüklenen kar, özellikle ilk sıra panellerin rüzgarın hızını kesmesiyle, arkadaki sıralara yığılmaktaydı. Böylece paneller üstündeki kar, santralin bazı noktalarında 2 metreyi dahi aşabilmekte; bu da paneller ve taşıyıcı konstrüksüyonu risk altına sokmaktaydı. Tesisin ilk işletme yılından sonra yaptıkları kar siperi yatırımı ile santrallerini kar yığılmasından korumayı amaçladıklarını belirten YBT Enerji Kurucusu Yusuf Bahadır Turhan, “İlk sene yaşadığımız tecrübe ile ikinci işletme yılımıza bu önlemi alarak girdik. Çok da kayda değer olmayan tutardaki yatırım ile, kar yığılması minimize edilmiş; böylece hem üretim kaybının hem de konstrüksüyon ve panellerdeki olası hasarın önüne geçilmiştir. Tüm GES yatırımcılarının, özellikle santralleri, ışıma açısından verimli yüksek rakımlı düzlüklerde ise, hakim rüzgara göre kar siperi yapmayı düşünmeleri gerekli.” dedi. Kar siperinin mevcut durumundan paylaşılan fotoğraflarda, taşınan karın, kar siperi önünde ve arkasında yer yer 2,5 metreye varan yığıntılar oluşturduğu, ancak panel sıralarına ulaşamadığı net olarak görülüyor.

10,89 MWp kurulu güçteki Hamal GES’e, güney sınırında yapılan kar siperinin toplam uzunluğunun 1180 metre, yüksekliğinin 2,3 metre, toplam maliyetinin ise 50.000 USD olduğu belirtildi. Hamal GES, Ağustos 2018 tarihinde işletmeye alınmıştı.